Karlovarský kraj zvelebuje muzea, galerie i knihovnu. Za opravy zaplatí přes sto milionů

Muzea, galerie a knihovna na Karlovarsku se dočkají oprav. V rámci rekonstrukce budou vyměněna světla a okna, obnoveno zámecké sklepení a adaptován historický statek. Zdroj: ilustrační foto

13.11.2018
Muzea, galerie a knihovna na Karlovarsku se dočkají oprav. V rámci rekonstrukce budou vyměněna světla a okna, obnoveno zámecké sklepení a adaptován historický statek. Krajský úřad do prací investuje víc jak sto milionů korun.

Karlovarský kraj je zřizovatelem osmi příspěvkových organizací v oblasti kultury. Najdete v nich nejenom cenné umělecké sbírky, ale také nejrůznější předměty a knihy, které vypovídají o historii regionu a životě jeho obyvatel. Kraj se proto snaží postupně rekonstruovat objekty, v nichž tyto instituce sídlí, a modernizovat jejich zastaralé vybavení.

Jednou z příspěvkových organizací, kterou čekají velké investice za zhruba 18 milionů korun, je Muzeum Sokolov. „Aktuálně pracujeme na obnově zámeckého sklepení, jež se v budoucnu stane v podstatě klenotnicí. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout unikátní zlatý poklad z druhé poloviny 19. a začátku 20. století, který byl náhodně objeven v roce 1994, a také nově odkryté základy starobylé vodní tvrze ze 13. století. Úprav se dočká i venkovní prostranství. Zrekonstruované prostory by se mohly zájemcům otevřít příští rok v dubnu, kdy bude Sokolov slavit 740 let od první písemné zmínky,“ uvedla náměstkyně hejtmanky Daniela Seifertová.

Ani v Karlových Varech a v Ostrově se stavebníci a řemeslníci nezastaví. „Ve výstavních prostorách Galerie umění Karlovy Vary se uskutečnila výměna osvětlení za 500 tisíc korun a naplánována je i instalace nového úložného systému depozitáře s posuvnými rošty za 680 tisíc korun. V ostrovském letohrádku pak dokončujeme opravu oken včetně obnovení těsnění za 150  tisíc korun,“ popsala náměstkyně Seifertová.

Velká investice však poputuje do Krajské knihovny Karlovy Vary, kde vznikne nový depozitář
za zhruba 120 milionů korun. „Předpokládáme, že k zahájení stavebních prací by mohlo dojít v polovině příštího roku. Nová budova by měla být třípodlažní a plně bezbariérová. Kromě skladovacích prostor v ní bude umístěno například i datové úložiště, serverovna, badatelna, digitalizační pracoviště či restaurátorská dílna,“ upřesnila Seifertová.

Ve znamení velkých oprav se ponesou i následující roky v Muzeu Cheb. „Instituci čeká rekonstrukce teplovodního vytápění a položení nové elektroinstalace za necelých 7 milionů korun. Za zhruba 2 miliony korun pak dojde k zavedení kompletní datové sítě do expozičních a výstavních prostor a na to naváže instalace moderního osvětlení za necelých 5 milionů korun,“ řekla Seifertová.

Další významnou investicí je pak rekonstrukce historického hrázděného statku v Milíkově, ve kterém vznikne etnografická expozice. „Náklady na opravu a zpřístupnění této jedinečné kulturní památky dosáhnou 25 milionů korun. Stavbaři převzali objekt začátkem září letošního roku a předpokládáme, že práce dokončí v roce 2021,“ dodala Seifertová.


Autor: Svatoslav Hořínek

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Byty dostanou napřed hasiči, policisté a záchranáři, dohodl se kraj s městy

  25.06.2019
  Jak motivovat a udržet potřebné policisty, záchranáře či hasiče v menších městech? Jednou z cest může...

  V neděli se vznese první stroj na sezónní lince z Karlových Varů do uzbeckého Taškentu

  08.06.2019
  Letiště Karlovy Vary zahájí provoz nové linky mezi uzbeckou metropolí Taškentem a Karlovými Vary. V letní...

  Na Karlovarsko se vrátí institut lázeňství. Zvýší prý prestiž celého regionu

  30.05.2019
  Návrat na místo činu. Tak by se dal označit plánovaný návrat institutu lázeňství a balneologie do Karlovarského...

  VIDEO: Po Varech s Karlem IV. Největší Čech turistům podá odborný výklad

  21.05.2019
  Jaký asi byl Karel IV., největší Čech historie? Na tuto otázku nenašli uspokojivou odpověď ani sami historici....

  Auta projedou lázeňskou zónou z obou stran. U Císařských lázní je nový automat na povolenky

  14.05.2019
  Padesát korun stojí jednodenní povolenka na průjezd karlovarskou lázeňskou zónou. Doteď ji bylo možné...

  Nepřízeň počasí kazí zahájení lázeňské sezony. Nebude koncert ani Food Festival

  03.05.2019
  Nemilou zprávu vydala karlovarská radnice. Z důvodu nepřízně počasí se výrazně mění zahájení lázeňské...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: