Kde všude se ukrývá minerálka? To odhalí nový průzkum v lázeňském trojúhelníkuPro lázeňská města jsou minerální prameny doslova "živou vodou", která jim přináší prosperitu. Zdroj: Živý kraj  Vary
  19.10.2019

Nový projekt „Skryté bohatství nevyužívaných zdrojů minerálních vod Karlovarského kraje“ bude po tři roky odhalovat nevyužívané a drobné zdroje minerálních vod. Jejich kontrola a záznam přispějí také k obnově zdrojů mimo lázeňský trojúhelník.

Vědci v Karlovarském kraji budou odhalovat nevyužívané zdroje minerálních vod. Je tak pravděpodobné, že veřejnost bude moci využívat další prameny mimo lázeňskou trojici tvořenou Karlovými Vary, Mariánskými a Františkovými Lázněmi. Na drobné a nevyužívané zdroje se má po tři roky zaměřovat projekt nazvaný „Skryté bohatství nevyužívaných zdrojů minerálních vod Karlovarského kraje“. Instituce, které jej zrealizují, vyjde na zhruba 10,5 milionu korun.

„Po čtyřiceti letech je velmi pravděpodobné, že jejich stav se mohl výrazným způsobem změnit.,“ řekl krajský zastupitel pro oblast lázeňství, cestovního ruchu a UNESCO Vojtěch Franta.

Nově založený Institut lázeňství a balneologie tak má v plánu společně s dalšími institucemi Technologickou agenturou ČR, Ministerstvy životního prostředí a zdravotnictví ČR a Českou geologickou službou zaznamenat a vytvořit databázi míst, kde se nachází v Karlovarském kraji zdroje minerálních vod.

„Sebraná data budou následně zanesena do informačního systému a vznikne i studie, která mimo jiné nastíní sociálně ekonomický potenciál využití každého z evidovaných zdrojů. Projekt tak poskytne důležité informace například pro případnou obnovu jímání minerálních vod či revitalizaci dané lokality a vytvoření turisticky atraktivního místa,“ dodal Franta.

Poslední podobnou inventarizaci provedl Ústřední ústav geologický v roce 1979 na území Západočeského kraje. Autoři Margarita Kolářová a Vlastimil Myslil zaznamenali polohu nalezených minerálních vod a jejich počet a kvalitu.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

  • Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

    Partneři portálu: